Nieoczywiste atrakcje Lizbony

Lizbona to oczywiście fado i Alfama, błękitne azulejos, statki na wodach Tagu, ulice skąpane słońcem i pyszne jedzenie. Uwielbiam Lizbonę klasyczną i jej najbardziej popularne symbole (pisałam o nich co nieco), ale to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto kilka moich ulubionych miejskich atrakcji – przypuszczam, że nie każdy turysta umieszcza je na swojej liście!

1) Oceanário de Lisboa

Lizbona_oceanarium

Jedno z największych oceanariów w Europie – około 5 milionów litrów słonej wody i ponad 16 tysięcy morskich zwierzaków reprezentujących 450 gatunków. Znajdziemy tam pingwiny, wydry, rekiny, ośmiornice, płaszczki, meduzy, rozgwiazdy, tysiące kolorowych ryb z całego świata, a także bajkowe podwodne rośliny, glony i koralowce. Ogromne akwarium podzielone jest na sekcje odpowiadające 4 oceanom, organizowane są też czasowe ekspozycje – ja np. miałam okazje podziwiać morskie żółwie przepływające tuż nad moją głową w morskim tunelu.  Oceanarium zapewni nam co najmniej 2 godziny frajdy i jest świetnym uzupełnieniem wycieczki po nowoczesnej dzielnicy Parque de Nações.
Adres:  Esplanada Dom Carlos I s/nº (stacja Oriente)
Bilety: 15.30€ (dzieci 9.90€)
Więcej informacji: www.oceanario.pt

2) Museu de Marinha 

Lizbona_Muzeum Morskie

W kraju odkrywców i żeglarzy Muzeum Morskie to po prostu must-see. Zbiory gromadzone od XIX wieku obejmują m.in. przyrządy nawigacyjne i kartograficzne, dawne mapy, modele historycznych statkow i żaglowców, a nawet ich imponujące repliki w skali 1:1! Nie zabrakło też sztuki w duchu marynistycznym, broni i innych gadżetów, które w przystępny sposób wprowadzają nas w klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Muzeum zlokalizowane jest oczywiście w Belém i doskonale wpasowuje się w atmosferę dzielnicy, która niegdyś była przystanią portugalskich żeglarzy.
Adres:  Praça do Império (Belém)
Bilety: 4€ (dzieci 2€)
Więcej informacji: www.museu.marinha.pt

3) Museu Berardo

Lizbona_Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Pozostając w Belém, ale całkowicie zmieniając klimat, udajmy się do modernistycznego Centrum Kulturalnego, w którym zgromadzona została tzw. kolekcja Berardo. Nazwiska takie jak Warhol, Picasso, Dali, Duchamp, czy Pollock mówią same za siebie, ale nawet jeśli nie jesteście entuzjastami sztuki nowoczesnej, warto odwiedzić to miejsce. Po pierwsze, muzeum jest darmowe, a po drugie, dzięki bardzo dobrym opisom i logistyce, świetnie przybliża wszystkie te „dziwaczne” nurty jak op art, konceptualizm czy hyper-realizm tak, że stają się intrygujące nawet dla laików.
Adres:  Praça do Império (Belém)
Bilety: free
Więcej informacji: www.museuberardo.pt

4) Museu do Fado

Lizbona_Muzeum Fado_wikipedia

No cóż, dla mnie nie ma Lizbony bez fado. Ale jeśli chcecie wniknąć głębiej w te melodie, które stały się ikoną i częścią portugalskiej kultury, jeśli chcecie zrozumieć Alfamę i jej tęskne śpiewy, dochodzące wieczorami zza uchylonych drzwi knajpek i mieszkań, poznać fascynującą historię, która swój początek ma w najpodlejszych dzielnicach Lizbony, to zapraszam w muzyczną podróż po naprawdę wyjątkowym muzeum. Ze słuchawkami na uszach i oczywiście pieśniami fado w głowie.
Adres:  Largo do Chafariz de Dentro 1 (Alfama)
Bilety: 5€
Więcej informacji: www.museudofado.pt

Zobacz też: 10 miejsc – 10 spojrzeń na Lizbonę

9 uwag do wpisu “Nieoczywiste atrakcje Lizbony

   1. lizbońskie może konkurować o to miano jedynie pod względem wielkości akwarium, co nie oznacza że inne oceanaria mają mniej „litrów wody, zwierząt itp”, tylko mają więcej mniejszych akwariów, co w konsekwencji czyni je sporo większymi. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 1. Byłam w Lizbonie i żadnych z tych miejsc nie odwiedziłam 😦 Teraz już nie mam wątpliwości, że muszę tam wrócić:)
  Super zdjęcia:)

  Polubione przez 1 osoba

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s