Boże Narodzenie w rytmie salsy, czyli kolumbijskie piosenki świąteczne

Jeśli męczy Was Chris Rea i Mariah Carey, jeśli słysząc po raz tysięczny „Last Christmas” macie ochotę kogoś zamordować, a przy polskich kolędach po prostu zasypiacie, przybywam z cudownym antidotum w postaci latynoskich hitów świątecznych.

W Kolumbii Boże Narodzenie obchodzi się inaczej niż u nas i to nie tylko ze względu na brak śniegu. Choć z pewnością warunki pogodowe mają wpływ na to, że ludzie zamiast zamykać się w domach i siedzieć przy stole, wychodzą na ulice, urządzają grille, pikniki i całonocne fiesty. Za oceanem nie są to aż tak rodzinne i ważne święta jak w Polsce – tam dużo bardziej celebruje się z rodziną Nowy Rok. Oczywiście, każda okazja do imprezowania jest dobra, zwłaszcza dla Latynosów, więc przez cały miesiąc w tej części świata odbywają się świąteczne imprezy, na których królują konkretne rytmy.

Poniżej znajdziecie kilka moich ulubionych piosenek latynoskich, mniej lub bardziej związanych z tematyką bożonarodzeniową, niewątpliwie są to jednak przeboje rozbrzmiewające w Kolumbii w grudniu równie często, co u nas nieszczęsny George Michael. Uwaga, przy tych nutach ciężko wysiedzieć w miejscu, bioderka same się bujają!

Los Hispanos – „Noche buena”

Absolutna klasyka w wykonaniu pochodzącej z Medellin grupy Los Hispanos. Na wokalu Rodolfo Aicardi, piosenkarz kultowy, który podbijał listy przebojów w latach 70. i 80. nie tylko w Kolumbii, łączący tradycyjne rytmy latynoskie z bardziej komercyjnymi i mainstreamowymi rozwiązaniami. Mój Camilo, który ostatnio zaczytywał się w biografii Rodolfo, nazywa go latynoskim Elvisem Presleyem 😉

El Gran Combo de Puerto Rico – „La fiesta de Pilito”

Znów klasyka klasyków, grupa pochodząca co prawda z Puerto Rico, ale znana i lubiana w całym latynoskim świecie. To zresztą prawdopodobnie najbardziej popularni wykonawcy salsy w historii. Piosenka z lat 60. nie jest jednoznacznie świąteczna, ale ponoć żadna grudniowa imprezka się bez niej nie obejdzie.

Los Embajadores Vallenatos – „El Santo Cachon”

To może troszkę kontrowersyjny wybór, bo pieprzna piosenka opowiadająca o niewiernej żonie raczej nie kojarzy się z religijnymi świętami 😉 Ale Kolumbijczycy do wielu spraw mają stosunek bardziej swobodny niż Polacy. Nic więc dziwnego, że „Santo Cachon” stał się kolejnym obowiązkowym hitem imprez świątecznych, podobnie jak i inne vallenatos  – myślę, że ten nurt muzyczny można porównać do polskiego disco-polo, choć moim zdaniem o wiele mniej kaleczy uszy. Polecam zwrócić uwagę na komiczny teledysk i nietuzinkowe wykorzystanie „efektów specjalnych”. To jedna z moich ulubionych piosenek kolumbijskich w ogóle, po prostu kwintensencja latynoskiego luzu i humoru.

Tony Camargo – „El Año Viejo”

Kolejna klasyczna piosenka, została napisana przez kolumbijskiego artystę Crescencio Salcedo, najbardziej znana jest jednak w wersji wykonywanej Meksykanina Tony Camargo. Jak sam tytuł wskazuje, jest to przede wszystkim przebój sylwestrowo-noworoczny, ale w Kolumbii rozbrzmiewa na ulicach przez cały grudzień. Ta rytmiczna nuta to cumbia, czyli kolumbijski gatunek muzyki ludowej, związany również z charakterycznym tańcem o tej samej nazwie.

Pastor López – „El Hijo Ausente”

Pastor López pochodzi z Wenezueli, jednak znaczną część życia spedził w Kolumbii i w jego muzyce słychać wyraźnie lokalne wpływy. Tu również zwracam uwagę na uroczo kiczowaty teledysk i tancerki w seksownych mikołajowych wdziankach 😉

Jak Wam się podoba latynoska świąteczna lista przebojów? I czego Wy najchętniej słuchacie, ubierając choinkę?

Źródła, linki i jeszcze więcej piosenek:
Zdjęcie ze strony http://www.traveler.es.

3 uwagi do wpisu “Boże Narodzenie w rytmie salsy, czyli kolumbijskie piosenki świąteczne

  1. A na południu jeszcze uwielbiają ekwadorskie nuty… 🙂 Mi kolumbijskie święta zleciały w rytm kolędy „Claveles y rosas”, strasznie ciężko było to sobie potem wybić z głowy 😀

    Polubione przez 1 osoba

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s